571 parseldeki Yeşilburç Camii müze mi? camii mi?

5.8.2020 10:22:51
571 parseldeki Yeşilburç Camii  müze mi? camii mi?

Yeşilburç Köyü halkı, Ayasofya Camii'n 86 yıl sonra tekrar ibadete açılarak ilk cuma namazının kılınmasıyla cami statüsüne geçirilirken 64 yıldır cami olarak hizmet veren Yeşilburç Kilise Camii'nde Ayasofya gibi camii olarak hizmet vermesini istiyorlar. Öte yandan bu caminin bir diğer özelliğinin ise 571 parselde yani Peygamber efendimizin doğum tarihini anımsatan parsel numarasında bulunması.

 

Niğde merkeze 7 kilometre uzaklıkta Yeşilburç köyünde bulunan 1805 yılında inşa edilen ve 64 yıldır cami olarak hizmet verilen tarihi binanın restorasyon çalışmalarının tamamlanmasından sonra köylüler buranın cami olarak hizmete sunulmasını ve müzeye dönüştürülmesini istemediklerini söylediler. Yeşilburç köyünde 571 parselde kayıtlı olan bu camii Peygamberimizin doğum tarihi ile aynı parselde bulunuyor.


Yeşilburç köyünde ikamet eden vatandaşlardan Ertan Engin; “ köyümüzde bulunan ve yaklaşık 60 yıldır cami olarak kullanılan Kilise Caminin restorasyonçalışmalarından sonra buranın müze olacağı söyleniyor. Biz Yeşilburç halkı olarak buranın camii olması bizim açımızdan daha iyi olur. Müze olduğunda kim gelecek? Tarihi eser yok bir şey yok. Ayrıca camii olarak kullanılması daha iyi ama illaki müze olması isteniyorsa burası ibadet saatlerinde cami olarak kullanalım, ibadet saatleri dışında müze olarak kullanılsın” dedi.


Yeşilburç Kilise caminin 1956 yılından beri cami olarak kullanıldığını belirten Ercan Erkul; “biz burayı 1956 yılından beri camii olarak kullanıyoruz. Bizim Yeşilburç halkı olarak camiye ihtiyacımız var. İl merkezinde müze var kaç kişi ziyaret ediyor. Burası müze olduğunda kaç kişi ziyaret edecek.  Müze olmasını istemiyoruz, bizim camii ye ihtiyacımız var, niye camii dururken müzeye çevirelim bu güzelim yeri. Eğer icap ederse hem camii, hem müze olarak kullanılmasını istiyoruz.  İbadet saatlerinde camii olarak kullanılsın ibadet saati dışında müze olarak kullanılabileceğini belirtti.


Yeşilburç Kilise Caminin müze olmasını isteyen Köy Muhtarı Cihan Tuna; “ Biz bunu köylü arkadaşlarla tartıştık, burada da toplantı halinde konuşuldu. Bunu vali bey gündeme getirdiğinde köylü tarafından olumlu karşılandı, bizde bir turizm köyü olabilmek için buranın müze olması tarafındayız. İşin açıkçası bu yinede Valinin kararında olan bir şey, eğer derseki hem ibadet hem müze biz onada tamam deriz. Bir kültür sanat müzesi daha çok turist çeker, bir kütüphane,  ben projeye baktığım zaman bir kısmında Yeşilburç’un tanıtımı bir kısmındada Selanik’in tanıtımı ve aralarında da Yeşilburç’aözgü figürler, Kirifçe ye özgü figürler yani oradan da insanlar geldiğinde burada yabancılık çekmeceyi bizim insanlarımızla yabancılık çekmeyeceği bir yer olması talebimiz” dedi.


Yeşilburç kilise caminin müzeye çevrildiği takdirde köyde 1 tane caminin kalacağını ifade eden Bilgin Yılmaz; “ben buranın cami olmasından yanayım. Orayı müze yaparsa yeni mescit yapması gerekiyor. Ezanların susmasından yana değiliz sürekli ezan okunsun 1 camii 2 camii yani aşağıdaki mahallede yaşlı insanlar bu tarafa gelemeyecek elbette yeni bir camii de olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.


Yeşilburç köyü halkından Hikmet Tok; “ 16 sene Yeşilburç’ta bakkallık yaptım. Biz camii istiyoruz, müze değil. Ben 75 yaşındayım bu tarihi binanın müzeye değil camiye çevrilmesini istiyorum. Yıllarca burada namaz kıldık, ezanlarımız okundu. Şimdi neden burası cami değil de müze oluyor. Müze olunca kaç kişi gelecek.  Ben çocukken babamla ilk namazımı burada kıldım ve ömrümün sonuna kadar da burada namaz kılmak istiyorum” dedi.


Buranın müze olarak kullanılmasını isteyen Adnan Arıkan; “Ben müze olarak kullanılmasını istiyorum, köyümüzün canlanacağına inanıyorum. Başka yerler medrese vs. faaliyete geçtiğinde köyümüz biraz daha canlandı, turizme bizimde katkımızın olmasını istiyoruz. Köyün ilerideki gidişi için daha iyi bir gelecek olacak. Müze olmasını ben daha uygun görüyorum. Biz buranın bir bölümünü ibadet açısından kullanıyorduk ama o şartlarda nerdeyse yıkılıyordu çok kötü duruma geldi. İstemediğimizin sebebi o dur, bizzat gidip namaz kılmaya şahsen korkuyoruz minarenin çatısında ağaçlar çıkmıştı o kadar kötü duruma gelmişti. Köylü olarak çok şaşırmıştık çocukluğumuzdan beri bu camii de kılıyorduk Muhtarımız gezdirdi bizi keşke önceden yapılıp ayağa kaldırılabilseydi” dedi.
Babasının bu camide 11 yıl imamlık yaptığını ifade eden Mehmet Ergin; “ Yeşilburç vatandaşı olarak camii istiyoruz. İlk namazımı orda kıldık, çok uzun zamandır camii beni babam götürmüştü çocukken ilk namazımı orda kıldım. Babam 11 sene imamlık yaptı ilk namazımı orda kıldım son namazımıda orda kılmak istiyorum. Bu nedenle buranın müze değil cami olmasını istiyorum. Daha da olmazsa buranın camide müzede olabilir” dedi.


Selanik’ten Türkiye’ye göç eden atalarımız buraya yerleştiler ve burayı cami olarak ibadete açtılar diyen Cemil Erkul; “ Benim dedem Yunanistan’dan Türkiye’ye göçtüler ve Yeşilburç’ayerleştiklerin de burada bulunan yeri camiye çevirip ibadet etmeye başladılar. Yıllarca burası cami olarak kullanılıyordu, şimdi ne oldu da müzeye çevrilmek isteniyor. Ayasofya bile camiye çevrilip ibadete açılırken 1956 yılından beri cami olarak kullanılan bu yer neden müzeye çevrilmek isteniyor. Eğer burası isterlerse hem cami hem de müze olarak da kullanılabilir ve yapılacaksa da bu şekilde yapılsın olmazsa. Ama camimizi kapatmasınlar. Bu yüzden camii bizim için çok önemlidir orda gördükleri eziyetten dolayı bu yüzden camii kalması yönündeyiz” dedi.


Doğma büyüme 85 yıldır burada yaşıyorum ve buranın köyün tapulu mülkü olduğunu belirten 85 yaşındaki Yıldız Yılmaz; “ Buranın camii olmasını istiyorum, burası tapulu mülk. Burası camii kalsın müze olmasın. Ben 85 yaşındayım burada doğdum buranın camii olarak kalmasını istiyorum. Hem camii hem müze olması daha uygundur” dedi."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.