Evini sanat atölyesine çevirdi

6.1.2021 11:13:40
Evini sanat atölyesine çevirdi

Pandemi tedbirleri kapsamında sokağa çıkması kısıtlanan 72 yaşındaki emekli öğretmen Rızvan İmaç, evinin bir odasını atölyeye çevirdi.

Niğde’nin Bor ilçesinde yaşayan 72 yaşındaki Rızvanİmaç,  pandemi nedeniyle hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını fırsata çevirdi.  Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında evinin bir köşesini kuruduğu atölye ile ahşaba şekil veriyor.

Niğde'nin Bor ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Rızvan İmaç (72), evinin bir köşesine kurduğu küçük tezgahında, ceviz ağacından elde ettiği tahtaları kıl testeresiyle sabırla oyarak, sanatını ölümsüzleştiriyor. İnce işçilikle ahşabın üzerine kabartma Kur'an-ı Kerim ayetlerini işleyen İmaç, Osmanlı ile Selçuklu motif ve desenlerini kullanarak çeşitli dolaplar, kuş kafesi, tepsi, abajur ve saat gibi eşyalar yapıyor.
Bu zamana kadar yaptığı eserler ile 6 defa sergi açan İmaç; ‘ Ben 1965 yılında ortaokulda okurken bir iş dersi öğretmenimizin bana kıl testeresi oyma işi yapabilir misin diye görev vermesinden sonra bu işe başladım. 1965 yılından beri de bu işi yapıyorum ve o günden beri bana bir hobi oldu. Bu zamana kadar yaptığım eserler ile 6 defa sergi açtım ve 7/inci sergimi açacaktım ama koronavirüs çıkması sonrası sergiyi erteledim’ dedi. 
Öğretmenlik yaptığı yıllarda 6. sergisini İstanbul'da Sultan Ahmet'te açtığını belirten İmaç, "Öğretmenken 48 lira maaş alıyordum ama orada 50 liraya besmele yazılı tablo sattım. O dönem ticari yönü ağır basınca çok kaliteli işler yapmaya başladım. 1986 yılından bugüne kadar biriktirdiğim 200 eserim var, açmayı düşündüğüm 7/inci sergide sergilemek için hazırlıyorum." dedi.
Yaptığı eserleri para karşılığında yapmadığını yaptığı eserlerin 1000 yıl dayanabileceğini ifade eden İmaç; ‘ Benim yaptığım işlerin kalitesi çok yüksektir, kalın ceviz tahtalarını oyarım 1.5 cm 2cm’ye yakın ceviz tahtalarını oyarım. Benim yaptığım işler kalıcı eserler, yani 1-2 haftalık, 1-2 yıllık değil saklayabilirsen 1000 yıl dayanabilecek eserler yaparım ben hiçbir eserimde boya kullanmam’ diye konuştu. Koronovirüs nedeniyle kısıtlamalar nedeniyle evinde dışarı çıkmayan ve evinin köşesinde küçük bir tezgah üzerinde ahşaba şekil veren İmaç; ‘2020 yılında Koronavirüs diye bir virüsün dünyayı sarması yüzünden evimize kapandık yaşımız itibariyle evimiz de kaldık. Bu evimize kapanma sonucunda bu işi daha da fazlalaştırdım. Bu arada geliştirmiş olduğum şu virüs anahtarlığı yaptım. Bu anahtarlıkla kapıları açarım zile basarım herkesin dokunduğu yere ben dokunmam, sadece bu ahşapla beraber açıp kapatıyorum. Ayrıca hatıra olsun diyekoronavisü anlatan bir tablo yaptım’dedi."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.