Bor'a güneş enerji santrali

13.1.2021 10:42:03
Bor

Bor Belediyesi'nce 20 bin metrekare alanda yaklaşık 6 milyon 500 bin TL maliyetle kurulan Güneş Enerji Santrali, düzenlenen törenle hizmete girdi. 

Güneş enerj santrali açılış töreninde konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Bor-Altunhisar kara yolu üzerinde kurulan tesisin açılışında yaptığı konuşmada, yerli, milli ve çevreci projenin hayata geçirildiğini ve santralin hayırlı olmasını diledi.

Vali Şimşek: "Türkiye, enerji alanında dışa bağımlı bir ülke. Petrolü, doğalgazı ve kömürün büyük bir çoğunluğunu ithal ediyoruz. Bu da cari açık olarak karşımıza çıkıyor. Ancak büyük bir potansiyelimiz var, o da güneş enerjisi. Özellikle Niğde ve çevresi bu anlamda çok önemli bir potansiyele sahip. Biz de bu geçekten yola çıkarak, Valilik olarak 2015 yılında Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesini hayata geçirmiştik. 2018 yılında da bu bölge YEKA olarak ilan edildi. Bölge, yaklaşık 2 bin 500 hektarlık, bin 500 megavat kapasiteli bir alan. Burası hayata geçirildiğinde bin 250 kişiye istihdam sağlayacak."

Yaklaşık 20 bin metrekare alanda inşa edilen tesisin 25 gün gibi kısa bir sürede kurulumunun gerçekleştiğine ve 3 yıl içerisinde borcunu kendisi ödeyeceğini ifade eden Bor Belediye Başkanı ;  "Tesisin kredisini, İller Bankasından karşıladık. Yatırımı 36 taksitle belediyemize kazandırdık. Buranın geliriyle taksitlerini ödeyeceğiz. Santralde, 3534 güneş paneli var. 3 yıl boyunca burada yapılan hizmet kendi borcunu ödeyecek. Tesis, geriye kalan ömrünün 22 yılını Bor Belediyesine ve halkına hizmet etmek için çalışacak. Aylık kazancı, gün doğduğu müddetçe, 23 bin dolar seviyesinde. Buradan her ay bin 264 kilovatlık enerji saplayacağız. Bugünün bedeliyle aylık 170 bin lira gelir elde edeceğiz. Kullandığımız krediyle ilgili 3 yıl boyunca bütçemize hiçbir maliyeti veya masrafı olmayacak. 3 yılın sonunda da her ay yaklaşık 200 bin lira getirisi olacak." 
Konuşmaların ardından, Vali Şimşek, Bor Belediye Başkanı Serkan Baran, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir  ve diğer protokol üyeleri, kurdele keserek tesisin açılışını yaptı. Törene, Bor Kaymakamı Mehmet Yavuz, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin ve diğer protokol üyeleri katıldı."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.