Niğdee 18 yılda 778 milyon TL yatırım

13.1.2021 11:20:29
Niğdee 18 yılda 778 milyon TL yatırım

AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Devlet Su İşleri tarafından son 18 yılda Niğde'ye 778 milyon TL yatırım yapıldığını söyledi.

DSİ’nin baraj, gölet, taşkın koruma, sulama tesisleri, içme suyu, atıksu, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini dile getiren Milletvekili Gültekin, 2003 ten bugüne kadar Niğde’mize 2 adet İçmesuyu Tesisi, 12 adet Baraj, 3 adet Gölet, 12 adet Sulama Tesisi, 33 adet Taşkın Koruma, 1 adet yeraltı depolama tesisi, 4 adet Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri olmak üzere toplam 67 adet tesis kazandırıldığını söyledi.
Tarım ve suyun önemine dikkat çeken Milletvekili Gültekin: “Suyu depolamak ve sulamada modern sistemler kullanmak Niğde’miz için büyük öneme sahip. Bu nedenle son 18 yılda ilimizde inşa edilen 12 baraj, 3 gölet, 1 adet yeraltı depolaması tesisi ile ilimizdeki su depolama kapasitesini 26 milyon metreküpe ulaştı. Ayrıca 12 adet sulama tesisini tamamlayarak toplam 44.730 dekar mümbit tarım arazisi sulamaya açıldı. Böylelikle yıllık 79 Milyon TL tutarında ülke ekonomimize katkı sağlanmış oldu” dedi. 
2021'in su ve sulama yatırımlarında hamle yılı olduğunun ve 2021 bütçesinde de DSİ yatırımlarının 2,5 katına çıktığının altını çizen Milletvekili Gültekin: “İlimizde sulu tarım alanlarının genişletilmesi için AK Parti hükümetleri döneminde Niğde’mizde önemli projelere imza atıldı. DSİ tarafından 3 baraj, 2 gölet, ve 8 adet sulama tesisinin inşaatı devam ediyor. Ayrıca proje çalışmaları biten baraj, gölet, sulama tesislerini ilimize kazandırmak için bakanlıklarımızla görüşmelerimiz devam ediyor, takipteyiz. Yine Ulukışla Merkez Göleti, Merkez Elmalı Göleti, Merkez Tepeköy Gölet’ini de 2021 yılında yapım ihalesine çıkması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca Merkez Taşkın Koruma ve Edikli Beldemize 3. Kısım Taşkın Koruma projemizi de bu sene ihale edilmesini planlamaktayız. Tüm bu projelerin yapılmasında başta en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'ye şükranlarımı sunuyor, vatandaşlarımıza hizmet götürülmesi noktasında fedakârca çalışan Dsi Genel Müdürlüğü personellerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
Su israfı konusunda herkesi bilinçli olmaya çağıran Milletvekili Gültekin:" Su, sadece insanlar için değil tabiatın da varlığını devam ettirmesi için önemli bir kaynaktır. Son yıllarda artan kuraklık nedeniyle su sorunu tüm dünyanın mücadele etmesi gereken en önemli konulardan biridir. Boşa giden her bir damla suyun, geleceğimizi tehdit ettiği şuurunda olmalıyız ve hayatımızda su kullanımına çok daha fazla hassasiyet göstermeliyiz. Su kaynaklarımızın bilinçli, kullanılması ve su israfının önlenmesi için gereken tüm tedbirleri almamız gerekmektedir. Bilimsel araştırmalarda göstermektedir ki yıllar sonra su çok değerli bir ihtiyaç haline gelecektir. Geleceğimize yön verecek olan suyu israf etmemek, en ideal ve tasarruflu şekilde kullanmak çocuklarımıza karşı sorumluluğumuzdur. AK Parti olarak yaptığımız barajlarla milletimizin geleceği için çok önemli olan su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Hem enerji hem tarım alanlarının sulanması hem de günlük ihtiyacımızın karşılanması için barajlarımız son derece önemli. Bu konuda gerekenler her türlü yatırımı yapmaktayız. Vatandaşlarımızın da aynı hassasiyetle su kaynaklarını tasarruflu kullanmaları ile en verimli sonuca ulaşabiliriz." dedi."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.