Kutsal emanetler Niğde'de muhafaza altına alındı

15.2.2021 10:22:45
Kutsal emanetler Niğde

İstanbul'daki kutsal emanetler 2'nci Dünya Savaşı'nda Ak Medrese ve Sarıhan’da saklandı.

Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü Alper Göncü, 2'nci Dünya Savaşı'nda Topkapı Sarayı'ndaki kutsal emanetler ve arşiv bölümlerine ait kıymetli eserler, özel yapım 391 sandık içinde Niğde'ye getirilip Ak Medrese ve Sarıhan’da 7-8 yıl muhafaza edildiğini söyledi.
2’nci dünya savaşında İstanbul’da bulunan kutsal emanetler 48 vagonla Niğde’ye getirilerek muhafaza altına alındığını ifade eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Alper Göncü;  “ 2’nci dünya savaşında İsmet paşa bir emir vererek çok hızlı bir şekilde 48 adet vagona Topkapı sarayından, Arkeoloji müzesinden ve İstanbul’daki askeri müzeden çok önemli tarihi eserler, kutsal hazineler vagonlara yüklenip Niğde’ye gönderiliyor. Burada en önemlisi Topkapı Sarayındaki hazine dairesindeki kutsal emanetler bölümünde bulunan Peygamber efendimize ait ayak izi, Kılıçlar ve bunun gibi kutsal emanetler büyük bir özenle sandıklayıp vagonlara yüklenip Niğde’ye getirilip 7-8 yıl Ak Medrese ve Sarı Han’da muhafaza altına alındığını ifade etti.
İsmet İnönü kutsal emanetleri Niğde’ye göndermesinin sebebi Niğde’yi iyi bilmesi ve emrindeki Niğdeli subayları tanımasından kaynaklandığını belirten Kültür ve Turizm Müdürü Göncü; “ 2’inci Dünya Savaşının başladığı 1939 senesinde çok hızlı bir şekilde İstanbul’un boşaltılması gündeme geliyor. Zamanın Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Niğde’yi gayet iyi tanımasından ve ordudaki Niğdeli subayları tanıması Şefik Soyer gibi ve batı cephesi defterdarı Faik Soylu’yu tanıyor. Batı Cephesindeki Niğdeli Faik Soylu batı cephesindeki bütün iaşe ve bütün mali kaynaklarından sorumlu kişi ve son derece güvenli kişi olduğunu biliyor. İsmet paşanın aklına Niğde’nin gelmesinin en önemli sebebi Niğde’nin çok güvenilir bir yer olması, güvendiği insanların burada olması ve şehirde bir askeri birliğin olması. İsmet paşa bir emir vererek çok hızlı bir şekilde 48 adet vagona Topkapı sarayından, Arkeoloji müzesinden ve İstanbul’daki askeri müzeden çok önemli tarihi eserler, kutsal hazineler vagonlara yüklenip Niğde’ye gönderiliyor. Burada en önemlisi Topkapı Sarayındaki hazine dairesindeki kutsal emanetler bölümünde bulunan Peygamber efendimize ait ayak izi, Kılıçlar ve bunun gibi kutsal emanetler büyük bir özenle sandıklayıp vagonlara yüklenip Niğde’ye getiriliyor.  Niğde’de de Ak Medrese ve Sarı Han’da muhafaza altına alınıyor. Ak Medresenin içine yerleştirilen kutsal emanetlerin bulunduğu bu sandıklar kilit altına alınıyor ve başlarına asker dikiliyor.  Böylece 2’nci dünya savaşının bitimine kadar, hatta 1946 yılına kadar burada muhafaza ediliyor.  Savaş bittikten sonra ilimizde muhafaza altına alınan kutsal emanetler orijinal yerlerine geri gönderiliyor.  Kutsal emanetler Niğde’de 7-8 yıl kadar kutsal emanetlere ev sahipliği yapıyor” dedi.
Kutsal emanetlerin muhafaza altına alındığı Ak Medrese Karamanoğulları tarafından inşa edildiğini söyleyen Göncü; “Ak medrese ilimizin nadide eserlerinden bir tanesidir. Son derece zarif yapılmış ve müthiş bir taş işçiliği var ve ismini de muhtemelen beyaz mermerde oyulmuş işçilikten Ak medrese olarak almış. Karamanoğlu Alaeddin beyin oğlu Ali Bey tarafından 1409 ile 1410 yılları arasında yapıldığı biliniyor. Topkapı sarayında bulunan vakfiyesine göre bütün bu bilgiler teyit edilmiş durumda. O günden bugüne de Anadolu’da bulunan bu tip medreseler arasında en iyi korunan medreselerden bir tanesidir.  Ak medreseye sonradan bir takım merdiven ilaveleri yapılmış ve o yapıyı bozmuş. Ortası avlulu ve iki katlı bir medresedir. Gerek Karamanoğlu, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de bu bina medrese olarak kullanılmış. Bu medresenin şöyle bir özel durumu var, burası Cumhuriyetten sonra müze olarak kullanılmaya başlanmış ve Niğde Müzesi buradaydı. Niğde civarındaki tarihi eserler, özellikle İslam-i taş eserler burada muhafaza edilmekteydi” dedi."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.