114 yıldır zamana meydan okuyor

17.2.2021 11:13:05
114 yıldır zamana meydan okuyor

2'nci Abdülhamid döneminde, yurdun dört bir yanına yaptırılan saat kulelerinin en büyüğü Niğde’de bulunuyor.

Sultan Abdülhamid’in tahta çıkışının 25’nci yıl-dönümü münasebetiyle Türkiye'nin çeşitli ille-rinde inşa edilen saat kulelerinin en büyüğü olan Niğde saat kulesi Alaaeddin Tepesi üzerinde bulunan kale içerisinde 114 yıldır ilk günkü ihtişamıyla ayakta duruyor.

Niğde Kültür ve Turizm Müdürü Alper Göncü,  Abdülhamid’in tahta çıkışının 25’nci yıldönümü münasebetiyle yurt genelinde inşa edilen saat kulelerinin en büyüğünün Niğde’de bulunduğunu ve 41 metre yüksekliğinde olduğunu söyledi. 
Göncü; "Niğde kalesinin surları üzerine 114 yıl önce yaptırılan Saat Kulesi kesme taştan, sekizgen kaide üzerinde ve sekizgen gövdeli olarak yapılmış olup,  kulenin kaidesi gövdeden daha kalındır. Bu gövdenin üzeri iki silme ile üç bölüme ayrılmıştır. Bunun üzerinde demir parmaklıklı bir şerefeye yer verilmiştir. Şerefe üzerinde ise köşeleri içeriye doğru kavisli kübik görünümlü bir gövde eklenmiş, bunun üzerine de birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmış dört sütunun taşıdığı bir köşk yerleştirilmiştir. Bu küçük köşkün üzeri de sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür.  Saat kadranı şerefe üzerindeki kübik gövdenin şehre bakan tarafına yerleştirilmiştir” dedi.
Niğde Saat kulesinin inşasına 1901 yılında başlanıldığını ve 1907 yılında tamamlandığını ifade eden Göncü; “ Burası aslında bir höyük ve Romalılar dönemin ilk kale kalıntıları üzerine Selçuklular döneminde devam ediyor ve bu kale teşkil ediliyor. Burada bulunan saat kulesi çok zarif ve heybetli görünümüyle dikkat çekiyor.  Bu saat kulesi Abdülhamit’in tahta çıkışının 25’nci yıldönümü dolayısıyla Türkiye genelinde yaptırılan 8 adet saat kulesinden bir tanesi ve en yükseği olup 41 metre boyundadır. Kulenin yapılışıyla ilgili çeşitli yerlerde kayıtlara geçmiş bir takım bilgiler bulunmakta. Saat kulesinin 1886 yılında Ziya Paşa tarafından yaptırıldığı söyleniyor ve bu şekilde kayıtlara geçmiş.  Ancak bununla ilgili çalışmalar yapan akademisyenler bu bilginin doğru olmadığını teyit ettiler. Zaten Sultan Abdülhamid tahta 1876 yılında tahta çıkıyor ve 25’nci yıl 1901 senesine tekabül ediyor.  
Kültür ve Turizm Müdürü Alper Göncü ; “ Saat kulesinin inşasının tamamlanmasıyla birlikte buraya bir saat konulması gerekiyordu, Dev boyutlardaki saat Avrupa’ya sipariş edildi.  Saat Türkiye’de Sirkeci gümrüğüne geliyor ve gümrük vergisi ödenmediğinden burada bekletiliyor ve sonunda saat gümrükten çekilerek Niğde'ye getiriliyor, kuleye monte ediliyor. Seksenli yılların sonuna kadar Saat kulesi saat başlarında iki defa çalar yarım saatlerde ise bir kere çalardı. Maalesef 1990’lı yıllarda bu saat kulesinde bulunan çanın sesi kesildi.  Yetmişlerde bu tepe aynı zamanda bir mesire yeriydi. Niğdeli aileler ve Adanalı yaylacıların tercih ettiği bir mekandı.  Kalenin burçları ve alt tarafta görünen kısımlar eski devirlerde hapishane olarak kullanılmış. Bu bölgede çeşitli mağara ve kelerler de bulunmaktadır.  Burada yatan mahpuslardan birisi meşhur Katırcıoğlu bozlağını öyle yanık söylermiş ki  Fertek’ten duyulurmuş” diye konuştu."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.