NÖHÜ'ye 3'üncülük ödülü

29.3.2021 10:33:35
NÖHÜ

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar'ın da katıldığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının “Erişilebilirlik Yılı” ilan edilmesi ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından erişilebilirlik konusunda çalışmaların ödüllendirildiği “2020 Erişilebilirlik Yılı Erişilebilirlik Ödülleri” programında 3.lük elde etti.
Erişilebilirlik Ödülleri, engelli bireylerin toplumsal ve ekonomik hayata katılımına katkı sağlayan ve erişilebilirlik alanında çalışmalar gerçekleştiren gerçek kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu ve özel hukuk tüzel kişilerine, yaptıkları bilimsel araştırmalar, projeler, hayata geçirdikleri uygulamalar ve sundukları hizmetler dolayısıyla veriliyor.
İnsanların gündelik yaşam alanlarını genişletmelerine olanak sağlayan erişilebilirlik konusunda  çalışmaların planlı ve standartlara uygun bir şekilde yürütülmesi, erişilebilirlik uygulamalarına hız verilmesi, bu alandaki fiziksel, dijital, zihinsel dönüşümün sağlanması ve erişilebilirlik kültürünün oluşturulması için “2020 Erişilebilirlik Yılı Erişilebilirlik Ödülleri” kategorileri olarak; Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler, Erişilebilir Dijital Uygulamalar, Erişilebilir Kamu ve Kurum Kuruluşları, Erişilebilir Üniversiteler, Erişilebilir Yerel Yönetim Hizmetleri, Erişilebilir İşyerleri, Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri, Erişilebilirlik Alanında Bilimsel Çalışmalar ve Projeler ve Erişilebilir Medya İçeriği kategorileri belirlendi. Ömer Halisdemir Üniversitesi de yürüttüğü engelli dostu çalışmaları ile Erişilebilir Üniversiteler sıralamasında 3.lük elde etti.
“2020 Erişilebilirlik Yılı Erişilebilirlik Ödülleri” programının ardından açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, erişilebilirlik konusunda yoğun çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, geçtiğimiz aylarda Üniversitemiz Tıp Fakültesi binasının engelli dostu yapısı ve yaşam alanları ile "Erişilebilirlik Belgesi" aldığını da sözlerine ekledi. Rektör Prof. Dr. Kar açıklamalarının devamında bu başarıda emeği geçenlere teşekkür ederek "Üniversitemiz Tıp Fakültesinde yapılan engelli dostu çalışmalar ile jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Erişilebilir Üniversiteler sıralamasında büyük bir başarı örneği göstererek 3.lük elde ettik. Bu önemli başarı bizim çalışma azmimizi daha da kuvvetlendirecektir" dedi. (NÖHÜ)"Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.