15 Temmuz Anma Etkinlikleri Gerçekleştirildi

26.7.2021 09:54:30
15 Temmuz Anma Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde ve Niğde il genelinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirildi.15 Temmuz Haftası “15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi” Sergisi ile Başladı, Konferans ve Protokol Maçı yapıldı.

Anma etkinlikleri, Ömer Halisdemir Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezindeki “15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi” adlı fotoğraf sergisi ile başladı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlyas Gökhan ve Prof. Dr. Yağmur Şener, Üniversite personelleri ve öğrencilerin katıldığı ve 15 Temmuz haftası boyunca ziyarete açık olan sergi büyük beğeni topladı. Serginin yapıldığı salonda ayrıca 15 Temmuz Darbe Girişimi Belgeselinin de sürekli olarak gösterimi gerçekleştirildi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın katılımıyla, gerçekleştirilen “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye'nin Demokrasi Mücadelesi” adlı çevrim içi konferans ile devam eden 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinliklerinde ayrıca Üniversite Futbol Sahasında yapılan “15 Temmuz Şehitlerini Anma Futbol Turnuvası Protokol ve Açılış Maçı” adlı sportif faaliyet de yer aldı. Niğde protokolünün yaptığı ve sonucunda kardeşlik ve dostluğun kazandığı keyifli mücadele, izleyenlere de eğlenceli anlar yaşattı.

15 Temmuz Günü Milli Birlik ve Beraberlik Temalı Programlar Devam Etti

Milli Birlik ve Beraberliğimizi pekiştiren en önemli günlerden biri olan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Niğde Protokolünün vatan ve millet uğruna can vermiş olan Şehitlerimizi ziyaret etmeleri ile başladı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar da programa katılım sağlarken anma etkinlikleri Niğde Merkez Dışarı Camii’nde Şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif ve Hatm-i Şerif okunması ile devam etti.

Motosikletli Anma Sürüşü’nün de gerçekleştirildiği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında Üniversitemizde de adı yaşatılan Şehidimiz Ömer Halisdemir’in kabri ziyaret edilirken kabir başında Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik ve Prof. Dr. Yağmur Şener ile çok sayıda akademisyenimiz ve personelimiz de katılım gösterdi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü’ne Üniversitemiz personelleri tarafından yoğun ilgi gösterildi. Niğde Şehitlik kavşağından başlayan yürüyüşe Üniversitemiz Yönetimi eksiksiz yer alırken, yürüyüşte birlik ve beraberlik teması vurgulandı.

Etkinlikler kapsamında, Üniversitemiz ve Niğde Belediyesi tarafından imzalanan protokol kapsamında düzenlenen “Uluslararası Ömer Halisdemir ve 15 Temmuz Ruhu” konulu resim yarışmasının ödül töreni ve sergisi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde gerçekleştirildi.

Yarışmada, Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan, Hindistan, Afganistan, Bulgaristan, ABD, Azerbaycan, Senegal, Rusya, Fas ve İran olmak üzere toplam 12 ülkeden 133 katılımcı yer alırken, bu katılımcılara ait eserler ön değerlendirme safhasında ilkokul, ortaokul, lise ve yetişkin kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirildi. İlkokul kategorisinde Mustafa Emin Erdoğan, Ortaokul kategorisinde Sura Yaşa, Lise kategorisinde MahdiyeSaadatmantSafdarabac ve Yetişkin kategorisinde ise Çiğdem Sarı’nın birincilik elde ettiği, 23 katılımcının çeşitli ödüller aldığı yarışma sonucunda toplam 58 eser sergilendi.

“Uluslararası Ömer Halisdemir ve 15 Temmuz Ruhu” resim yarışması sergisi, protokol üyelerinin, yarışmada dereceye girerek başarı elde edenlere ödüllerini vermesi ve sergiyi ziyaret etmeleri ile sona erdi.

Ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan eserler 26 Temmuz - 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında Niğde Sanat Galerisinde ziyarete açık olacak.

Program, Niğde Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan Kur’an-ı Kerim Tilaveti, 15 Temmuz Darbe Girişimi Belgeseli, protokol konuşmaları, Mehter takımı gösterisi ve konserlerin ardından 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yarısı tüm camilerde sela okunmasının ardından sona erdi."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.