Üretimde çığır açtılar!

1.9.2021 11:27:35
Üretimde çığır açtılar!

Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü havada, karada ve suda patates tohumu üretiyor. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü toprakta üretimi yapılan  mini yumru patates tohumlarını ayrıca Aeroponik (havada) ve Hidroponik (suda) tekniğiylede üretildiğini duyurdu.

Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, “Üreticilerin maliyetini ve girdilerini azaltmak için Enstitü olarak havada, karada ve suda olmak üzere patates üreterek sektöre en uygun, en az maliyetli üretim sisteminin kazandırılmak için çalıştıklarını ifade etti.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü olarak sektöre 10 yerli ve milli patates çeşidinin kazandırdıklarını ifade eden Pırlak; “ Topraklı, Aeroponik ve Hidroponik yöntemle istenilen büyüklüğe ulaşan mini yumrular, hasat edildiğini belirten Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak; “Patates Araştırma Enstitüsü müdürlüğümüz Türkiye’nin en büyük tarımsal ARGE yapısına sahip Tarım ve Orman Bakanlı TARGEM ‘e bağlı olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarda şuana kadar 10 yerli ve milli patates çeşidimizi ülke tarımına kazandırdık. Enstitümüzde yemeklik, sanayilik ve hastalık ve zararlılarına karşı dayanıklı patates çeşitlerinin geliştirilmesinin yanında patatesle ilgili birçok ARGE faaliyetine de imza atıyoruz. Özellikle doku kültürü laboratuvarımızda yerli ve milli patates çeşitlerimizin çoğaltılmasına hızla devam ediyoruz. Doku kültürü laboratuvarımızdan çıkan invitro bitkilerimizi biz normal klasik yöntemlere bu saksılara aktarıp burada mini yumrularımızı elde ediyorduk” dedi.
Enstitüde üreticilerin maliyetini azaltmak için Havada, Karada ve Suda yerli ve milli patates çeşitlerinin üretildiğini, sektöre en uygun, en az maliyetli üretim sisteminin kazandırılması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Enstitü Müdürü Pırlak; “ Daha sonra enstitümüze ilk kez Aeroponik sistemi kurduk. Normal topraklı sistemde  mini yumru elde ederken, topraklı sistemde bitki başı 6 adet yumdu elde ediyorduk. Daha sonra enstitümüze kurmuş olduğumuz Aeroponik sistemde kökler tamamen bağımsız kapalı bir ortamda havada asılı, yeşil aksamı ise kasanın üst tarafında yer alıyor. Belirli aralıklar bir patates bitkisinin ihtiyacı olan besin solüsyonunu belirli periyotlarla köklere püskürtmek suretiyle bitkimizin bu köklerindeki yumrularımız üretiyoruz. Bu mini yumru üretim sistemimizde bitki başı 50 ile 150 arasında patates yumrusu elde ediliyor. Çalışmalarımıza bir yeni sistem daha ekledik. Enstitümüze Hidroponik sitemle patates yumrusu üretim tesisini de kazandırdık. Aeroponik sistemden sonra kurmuş olduğumuz Hidroponik sistemde de patatesin kökleri akan suyun içerisinde bulunmakta, yeşil aksam ise sistemin üzerinde yer almaktadır. Bu sistemde de patates bitkisinin ihtiyaç duymuş olduğu bitki solüsyonu akan su içerisinde. Patates Araştırma Enstitüsü olarak patates ile ilgili birçak projeye imza atıyoruz. Bu projelerdeki amacımızda Topraklı sistem, Aeroponik sistem ( köklerin havada asılı bir vaziyette sis veya buhar şeklinde besin çözeltisi verilen, havada asılı duran bitki yetiştirme), Hidroponik sistem yani toprak kullanmadan su içinde mineral besin çözümleri kullanarak bitki yetiştirme yöntemlerindeki verim ve kaliteleri karşılaştırarak sektöre en uygun, en az maliyetli üretim sisteminin kazandırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Yani Patates Araştırma Enstitüsü olarak Havada, karada ve Suda patates üretimine devam ediyoruz” dedi.
Hidroponik, toprak kullanmadan su içinde mineral besin çözümleri kullanarak bitki yetiştirme yöntemidir. Aeroponik (aeroponics) sistem, köklerine sis veya buhar şeklinde besin çözeltisi verilen, havada asılı duran bitki yetiştirme tekniğidir.  (Adnan Çelebi)"Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.