Yeni adli yıl törenle açıldı

4.09.2021 10:54:33
Yeni adli yıl törenle açıldı

Niğde'de 2021-2022 yeni adli yıl için açılış töreni düzenlendi.

 

Niğde'de yeni adli yıl açılışı dolayısıyla Cumhuriyet meydanında düzenlenen törenle açıldı. Yeni adli yılın açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal marşı okunması ve Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı.
Maalesef yeni adli yıla girerken yargımız hala devam eden ve daha da artan ağır sorunlarla karşı karşıyadır diyen Niğde Baro başkanı Av. Emin Alper Öztürk, “Yargı yükü, uzun süren yargılamalar, adalete erişim hakkının kısıtlanması, yargıya erişimin pahalılığı, zorunlu avukatlık ücretlerinin artırılmaması, adli yardım ödeneklerinin yetersizliği, hukuk fakültelerinin sayılarının artması, hukuk fakültelerinde kontenjanların fazla tutulması, hala hukuk fakültelerine giriş barajının düşük tutulması, sınavlarda liyakate ve ehliyete gereken özenin gösterilmemesi, hukuk mesleklerine giriş sınavlarında geç kalınması, avukata yönelik baskı, tehdit ve fiili saldırıların artması gibi kronikleşen ve giderek daha da ağırlaşan bu sorunların baroların görüşleri de alınarak bir an önce çözülmesi öncelikli talebimizdir” dedi.
Baro Başkanı Öztürk; “Yargıda var olan sorunların varlığına rağmen meslek örgütü olarak barolar ve biz avukatlar; haksızlığa uğrayan kişilerin hakkını temin ederken güvendiği, beşeri sorunların çözümünü sağlamamız nedeniyle insanların her zaman başvurabildiği, tabiri caizse kutup yıldızı misali toplumdaki tüm bireylerin ülkede yaşanan her mevzuya olan bakış açısını belirleyen kişiler olarak mesleğimizi icra etmekten, bu ülkenin dünü, bugünü, yarını ve hafızası olmaktan ziyadesiyle memnunuz. Yargının kurucu unsuru olan Avukatlar ve barolar olarak Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devletinin, bağımsız ve adil yargının, hukukun üstünlüğünün, insan haklarına saygının, hakkın ve adaletin tarafında mücadele etmeye devam edeceğiz. Başarabildiklerimizin mutluluğunu yaşarken başaramadığımız şeyler için de elimizden geleni yapmış olmanın vicdani rahatlığını duyacağız. Adaletin tecellisi için fedakarca çalışan avukat, hakim,  savcı meslektaşlarımız ile adliye ve avukatlık bürosu çalışanlarımıza başarılar diliyor, ebediyete irtihal eden tüm yargı mensubu meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum” dedi.
(İsmail Ok)"Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.