Öğrenciler doğada matematik öğreniyorlar

8.9.2021 10:14:01
Öğrenciler doğada matematik öğreniyorlar

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunan TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında hazırladığı 'Doğamda Matematik Var' adlı projesi gerçekleşti. 
Proje Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi’nden Dr. Gülşah SALTIK Ayhanöz yürütücülüğünde, Serdar Akmeşe, Eser Kahraman ve Niğde Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Okyay Uçan uzmanlığında gerçekleştirildi. 
6-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlığında görevli öğretmenler tarafından öğrencilere Niğde Merkez ve Çamardı ilçesinde doğada Matematik'le ilişkilendirilmiş eğitim ve uygulama etkinlikleri şeklinde düzenlenen projenin hedef kitlesini Niğde devlet ortaokullarında öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturtururken, proje 30 öğrencinin katılımıyla tam 5 gün sürdü. Projeye katılan 30 öğrenci ayrıca Çamardı ilçesinde bir günde olsa konaklanma imkanı buldular. Öğrenciler ayrıca; Gümüşler Manastırı, Gümüşler Barajı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kemerhisar Tyana Ören yeri, Çamardı Emli vadisi gibi önemli yerleri de gezme imkanı buldular. 
Düzenlenen projenin amacı, atölye ve laboratuvar çalışmaları, doğa temalı etkinlikler, farklı ve yeni öğrenme yaklaşımlarıyla kazandırılacak bilgi-becerilerle öğrencilerin doğa ve diğer bilim dallarında gizlenmiş Matematiği keşfetmelerini sağlamak oldu. 
5 gün süren projeye katılan öğrenciler doğa ile iç içe çok özel anlar yaşadılar. Projede öğrencilere çeşitli atölye ve laboratuvar etkinlikleri de sunuldu. Proje bitiminde proje ürünleri Niğde BİLSEM'de sergilenirken sergi sonrası öğrencilere, rehberlere ve eğitmenlere yönelik sertifika töreni düzenlendi.  Öğrencilerin sunulan disiplinler arası etkinliklerle kazandıkları becerileri günlük hayatta kullanmaları ve bilime olan bakış açılarının olumlu yönde değişmesi bekleniyor.
 "Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.