Niğde'de 'Temiz Hava' Projesi

15.9.2021 10:32:12
Niğde

Uluslararası Temiz Hava Günü CityAir Projesi Kapsamında Kutlandı.

Aralarında Niğde’nin de bulunduğu 31 ilde City Air Projesi kapsamında, vatandaşların temiz hava soluması için farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor.

Her 10 kişiden 9’unun kirli hava soluduğu ve her yıl 8 milyon kişinin kirli havaya bağlı nedenlerder hayatını kaybettiği dünyada, Birleşmiş Milletlerin (BM) 2019'da aldığı kararla her yıl 7 Eylül’de  "Mavi Bir Gökyüzü için Temiz Hava Günü" etkinlikleri düzenlenirken,  Türkiye'de de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde de benzer etkinliklere imza atılıyor.
Temiz Hava Günü kutlamaları kapsamında aralarında Niğde’nin de bulunduğu 31 ili kapsayan City Air Projesiyle ilgili etkinlikler düzenleniyor.
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak, Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye, Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde illerini kapsıyor.
Projeyle "Temiz hava bölgeleri" dağılımına göre 31 ilin Temiz Hava Eylem Planlarının güncellenmesi, şehir ölçeğinde emisyon azaltma stratejilerinin geliştirilmesi ve toplumdaki farkındalığı artırarak, hava kalitesini yükseltmeye yardımcı olacak yol haritasının oluşturulması hedefleniyor.
Proje kapsamında, hava kalitesi yönetimine ilişkin konuların, karar vericiler, belediyeler, çocuklar, kadınlar ve toplumun farklı seviyelerinde anlaşılması ve bu konuda farkındalığın artırılması için çalışmalar yapılıyor."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.