Bayramınız kemerli olsun

30.04.2022 10:47:06
Bayramınız kemerli olsun

İçişleri Bakanlığı bayram tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. Bakanlığın 81 ile gönderdiği genelgeye göre, önlemler bayram tatili öncesi 29 Nisan’da başlayacak ve 9 Mayıs’a kadar sürecek. Araçlar özellikle hız ve emniyet kemeri konusunda denetlenecek.

Karayollarında bayram nedeniyle trafik hareketliliği artarken, İçişleri Bakanlığı da tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. Bakanlığın 81 ile gönderdiği genelgeye göre, önlemler bayram tatili öncesi 29 Nisan’da başlayacak ve 9 Mayıs’a kadar sürecek. Araçlar özellikle hız ve emniyet kemeri konusunda denetlenecek. Polis ve jandarmalar 29 Nisan-9 Mayıs'ta güvenli trafik ortamının sağlanması amacıyla görev yapacak. 'Bayramınız Kemerli Olsun' mottosu etkin kullanılacak.

İçişleri Bakanlığı Ramazan Bayramı tatilinde karayollarında sıkı güvenlik tedbirleri alacak. Tatil boyunca karayollarında toplam 208 bin 900 personel görev yapacak. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “2022 Yılı Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre Ramazan Bayramında alınacak tedbirler bayram tatili öncesi 29 Nisan’a başlayacak ve 09 Mayıs’a kadar sürecek.
Bayram tedbirleri kapsamında polis ve jandarma trafik ekipleri müşterek denetimler gerçekleştirecek. Jandarma trafik sorumluluk bölgelerinde, araç trafiğinin ve kazaların yoğunlaştığı güzergâhlarda da karma ekipler marifetiyle denetimler artırılarak, kural ihlallerinin en aza indirilmesi ve bu sayede ölümlü kazaların önlenmesi sağlanacak.
BİR HAREKETİNE BAKAR
İçişleri Bakanlığı ayrıca trafikte emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmak ve araç içi emniyet kemeri önemini ‘Bayramınız Kemerli Olsun’, ‘Trafikte Her Yıl Daha İyiye’, ‘Kemerim Hep Aklımda’, ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’, ‘Yol Ver Hayata’ ve ‘Bir Hareketine Bakar Hayat’ mottoları ile dikkat çekecek. Sloganların yazılı olduğu billboardlar asılacak, sosyal medya ve basın yayın organlarından faydalanılacak.
"BAYRAMINIZ KEMERLİ OLSUN"
Trafikte emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmak ve araç içerisinde emniyet kemeri kullanımının önemini vurgulamak amacıyla "Bayramınız Kemerli Olsun" mottosunun yanı sıra "Trafikte Her Yıl Daha İyiye", "Kemerim Hep Aklımda", "Yayalar Kırmızı Çizgimiz", "Yol Ver Hayata" ve "Bi Hareketine Bakar Hayat" sloganları da kullanılacak. Bayram tatili süresince Emniyet ve Jandarma trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek. Gerek görülmesi halinde diğer birimlerin resmi araçlarından da yararlanılacak. Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergahlarında, "Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun geliştirilmesine yönelik "görünür" olmaları sağlanacak. Trafik güvenliği açısından seyir halindeyken ekip araçlarının tepe lambaları açık olacak. Kaza istatistiklerinden de yararlana- rak, karayolunda kazaya sebep olan ihlallerin gerçekleştiği yerler ve "kara noktalar" ile ilgili özel planlama yapılacak. Denetimlerde, sürücü/yolculara saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde bilgilendirme yapılacak ve işlemlerin en kısa sürede tamamlanması sağlanacak. (İsmail Ok)

 "Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.