Üretici yeni sezondan umutlu

8.06.2022 09:35:46
Üretici yeni sezondan umutlu

Türkiye'nin lahana ihtiyacının yüzde 23’ünü karşılayan Niğde’de üretici yeni sezondan umutlu.

Türkiye’de lahana üretiminde ikinci sırada yer alan Niğde'de lahana dikimi başladı. İl genelinde 24 köyde 20 bin dekar alanda üretimi yapılan beyaz lahanada ülke üretiminin yüzde 23’ünü karşılanıyor. 

Lahana üretiminde Samsun’dan sonra Niğde’nin ikinci sırada yer aldığını söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş; “Tarım kenti olan Niğde’de lahana dikimlerimizde başladı. Lahana üretiminde ülke genelinde ilimiz ikinci sırada, 20 bin dekar alanda, yaklaşık 130 bin tona yaklaşan bir lahana üretimimiz var. Beyaz lahanada Türkiye üretiminin yüz-de 23’ü-ne sahibiz, merkez, Ulukışla ve Bor İl-çelerimizin bazı köylerinde üretilen lahanalar geçen yıl 3 ülkeye Bosna Hersek, Azerbaycan ve Arnavutluk’a ihraç edildi.

Bu ilk üç ülkeye ihraç edilmesinden ve duyulmasından sonra farkı ülkelerden de ihracat talepleri geldi. 2022 yılında lahana üretiminden ümitliyiz. Geçen yıla oranla ekim alanlarımız bu yıl 300-400 dekar gibi bir alanda artma yaşanacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Sazlıca Kasabasında Lahana üreticisi İlhan Aldaş, bu yıl yaklaşık 60 dekar alanda lahana ekimi yaptım. Kış ayında yağışların fazla olması nedeniyle bu yılki ekimlerimiz iyi gidiyor. Lahana dikimlerimizde şuan itibariyle bir sıkıntımız yok. Kendi ürettiğimiz lahana fidelerini sabahın erken saatlerinde gelerek tarlamıza dikimlerimizi yapıyoruz. Lahana fidelerini elde ettiğimiz tohumlar dedelerimizden kalma tohumlardır” dedi.
(Adnan Çelebi)  "Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.