Çiftçilerin çilesi bitmiyor

22.06.2022 10:03:03
Çiftçilerin çilesi bitmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğal afetlerden etkilenen çiftçileri,son dönemde artış gösteren, ülkenin farklı bölgelerinde tarımsal üretimde kullanılan malzeme ve ürünlerin çalındığı resmî verilere yansıdığını dikkat çekti.Gürer, “Kamuoyuna yansıyan hırsızlık vakaları,ekonomik buhranın olumsuz bir yansımasıdır”dedi. 

TARIMSAL ÜRETİMDE 
KULLANILAN NE VARSA ÇALIYORLAR
CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımsal üretimde kullanılan her türlü teçhizatın çalınması girdi maliyetleri nedeniyle üretimde zorlanan çiftçinin belini iyiden iyiye büküyor. Bunların içinde, bahçeleri sulamak için kullanılan sondajların pompa ve bakırları, trafolar, dinamo ve kablolar, yağmurlama boruları, su sayaçları, vanalar ve bağ direklerine kadar her türlü teçhizat hırsızların hedefinde. Çiftçinin, ürününe ve hayvanlarına göz diken hırsızlar kırsaldaki çiftçinin korkulu rüyası oldu ” dedi.
ÇİFTÇİNİN ÇİLESİ 
BİTMİYOR
CHP’li vekil Gürer,“Artan girdi maliyetleri ve doğal afetler sonucu zarar gören ürünler derken çiftçinin çilesi bir türlü bitmiyor. Şimdi de kırsalda artan hırsızlık olayları sonucu zor günler geçiriyor. Çiftçiler mallarını korumak için artık belli aralıklarda nöbet tutmaya başlamışlar. Bazı çiftçiler yaşanan hırsızlık olayları karşısında ürününü erken hasat etmek zorunda kalmış. Ayrıca çalınan teçhizatın maddi değerinin, satılırken çok yüksek olmadığı ama çiftçinin bu malzemeyi tekrar almak istemesi durumunda fiyatının oldukça pahalı olduğu belirtiliyor. Çalınan ürünler neticesinde üretimde yaşanan aksaklıklar ve sonucunda oluşacak verim kaybı da cabası. Çiftçilerin büyük çoğunluğu yaptırımların yetersiz olduğu kanısında. Bu sebeple, gerekli yasal düzenlemeler yapılarak caydırıcılık sağlanması gereklidir. Ayrıca yaşanan ekonomik buhran neticesinde kırsalda bile hırsızlık olaylarının artması, üstüne düşünülmesi gereken bir konudur. Farklı illerde yaşanan hırsızlık vakaları içinde önlemler artırılmadır.”"Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.