Gül Baba anıldı

22.06.2022 10:09:23
Gül Baba anıldı

Güllüce Köyü'nde her yıl düzenlenen, "Gül Baba'yı Anma, Yağmur Duası ve Pilav Şenliği", yüzlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. 

Güllüce Köyündeki Gül Baba Türbesi’nin bulunduğu yerde gerçekleştirilen anma gününde Niğde’nin çeşitli yerlerinden gelen vatandaşlar hem dua etti hem namaz kıldı. Kimi vatandaşlar Güllü Babadan ev istedi, kimi iş istedi kimi ise çocuklarının geleceği için dua etti.
Güllüce Köyü Mutarı Ferhat Songur: “Gülbaba 1600’lü yıllarda Niğde’ye bağlı Güllüce Köyü’nde yaşamış bir evliyadır. Padişah 4. Murat’ın ordusu Bağdat seferi sırasında Güllüce Köyü yakınlarında konaklamış. Ordunun yemek ihtiyacı için çevreden yardım istemiş. Gülbaba’da bir tas bulgur, bir çuval saman verir. Gülbaba’nın getirdiği bir tas bulgurla pişen yemek bereketlenir ve bütün orduyu doyurur. Bir torba samanda bütün hayvanlara yeter. Teşekkür için padişah çağırdığında Gülbaba kış ortasına rağmen cebinden taze bir gül çıkarıp Padişah’a hediye ederek Padişah’ın hayret ve takdirini kazanmıştır. Karşılığında da Padişah cebinden çiçeği burnunda bir salatalık çıkararak ikram etmiştir. Padişah bundan sonra senin adın Gülbaba olsun der. Yıllardır düzenleniyor bu program” dedi.Konuşmaların ve yağmur duasının ardından davetlilere pilav dağıtıldı.
(Adnan Çelebi)"Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.