Bin yıllık Gülen Meryem Ana Freski turistleri büyülüyor

23.11.2016 17:52:58
Bin yıllık Gülen Meryem Ana Freski turistleri büyülüyor

Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Kapadokya'nın giriş kapısı olan Niğde’de Dünya’da tek olan bin yıllık Gülen Meryem Ana freski yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.


Niğde Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Selçuk Demirtaş, Geçmişi bin yıl önceye dayanan ve çeşitli aletler kullanılarak el yordamıyla yapılan ve Niğde'nin en çok ziyaret edilen ören yerleri arasındaki Gümüşler Manastır içinde bulunan Gülen Meryem Ana freski yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği mekanlar arasında yer aldığını söyledi.


Dünyada tek olan Gülümseyen Meryem AnaFreski Gümüşler Manastırda yer aldığını ifade eden Demirtaş; “ Kaya bloklar içinde yer alan Manastırın kilise bölümüne 9 metrelik kaya oyma bir koridordan geçilerek giriliyor. Kare bir avluya açılan giriş avlunun 14metrelik dik duvarları ile çevrelenmiştir. Avlunun, Doğu-Güney ve Kuzey kısımları çeşitli odacıklara ayrılmış, Kuzeyde ki büyük oda mezarlık olarak kullanılmıştır. Güney tarafta ise havalandırma delikleri avluya iki kat olarak oyulmuş. Alt kısım iki küçük odadan ve kilise kısmından oluşmakta. Üst kısma odadan çıkan merdivenlerden ulaşılıyor. Bu küçük odacıktaki freskler; Ezop’un masallarından bazı seçmeleri yansıtır. Kilisenin kaya oyma şeklinde dört sütunu vardır. Manastırda bulunan çeşitli İsa freskleri, on iki havarinin belden yukarıları resmedilen freskler içinde en ilginç olanı: Gülümseyen Meryem Ana Freskidir. Bu Meryem Ana ve İsa Freski Anadolu’da ilk ve tek olması açısından önem taşıyor. Hangi yönden bakılırsa bakılsın o yöne doğru gülümseyen kucağında bebek İsa ile Meryem görülmektedir. Niğde’de en çok yerli ve yabanı turistlerin ziyaret ettiği yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Gülümseyen Meryem freski dünyada bir tek gümüşler manastırda yer alıyor” dedi."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.