Çiftçi dört gözle yağmuru bekliyor

30.11.2016 07:27:00
Çiftçi dört gözle yağmuru bekliyor

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, yağışsız geçen sonbahar nedeniyle tarım arazilerinde yaşanan kuraklık, üreticileri düşündürüyor.

Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, uzun zamandır yağmur yağmaması nedeniyle çiftçinin zor durumda olduğunu belirtti.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Niğde’de uzun zamandır yağmur yağmadığını ve bunun da ekim sezonunun başladığı şu günlerde çiftçileri zor durumda bıraktığını ifade ederek, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Tarım arazilerine yağmurun düşmemesi çiftçiyi etkiledi. Son aylarda aşırı bir kuraklık var. Çiftçimiz yağmurun yağmaması sebebiyle tarlasını hazırlayamıyor ve dolayısıyla ekemiyor. Bu sebeple çiftçilerimiz yağmura hasret kaldı. İnşallah en kısa sürede yağmur yağmasını bekliyoruz” dedi.

Kenar, “Türkiye’nin büyük bir çoğunluğunda durum böyle. Bu yıl yağmur yağmıyor ve yaşanan kuraklık en çok çiftçiyi korkutuyor. Özellikle hububat eken çiftçi yağmur yağmasını bekliyor. Yağmur yağmadığı için çiftçi ekim yapamıyor. Yapanlarda tohumlar toprak altında bekliyor. Eğer bu kuraklık devam ederse çiftçi maliyetleri artacak, verim düşecek bu da fiyatların artmasına neden olacak” diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Kenar, “Bilindiği gibi Ekim – Kasım ayları ve Aralık ayının da ilk haftası hububat ekim dönemidir. Çiftçilerimiz gelecek yılın yaz ayında hasat etmek üzere buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi bitkilerin dikim ve ekimini bu aylarda yaparlar. Ancak, birçok çiftçi ürünlerinin yetişmesi için yağmurun yağmasını bekliyor. İklim değişikliğinin en büyük etkilerinden birinin tarım alanları üzerinde olduğunu söyleniyor. Yaşanan kuraklık şu an için en çok buğdayı etkileyecek.

Niğde’de son iki ayda etkili bir yağmur yağmadı. Buğdayda ekilen tohumların gün yüzüne çıkmak için yağmura ihtiyacı olduğu aşikar. İdeal olan ise kış olmadan tohumların çıkması ve tarlaların yeşermesidir. Bir çok çiftçi ekim yapabilmek için yağmurun yağmasını beklerken bazı çiftçiler ise tohumunu ekti. Dört gözle yağmuru bekliyor. 1 aydır tohumu tarlada kuru bir şekilde bekleyenler var. Oysa şehrin her yerinde tarlaların yemyeşil olması gerekiyordu. Ancak şu an sadece toprak görülüyor. Az yağmur yağarsa da tehlikesi var. Bu sefer de tohumun çürüme tehlikesi bulunuyor.

Buğday, Arpa gibi bitkiler yağmur yağmadığı için yarışa geç başlayacaklardır. Çünkü ciddi bir zaman sürecinde Niğde’de yağmur yağmadı ve zaman kaybedilmiş oldu. Buğdayın çıkışı eğer kuraklık devam ederse ilkbahara kalabilir. Eğer böyle olursa özellikle hububatta verim düşüşüne neden olacaktır. Yağmur yağmadığı için çiftçi sulama yapmak zorunda kalıyor. Bu da sulama maliyetinin artmasına neden oluyor. Kuraklıkla beraber verim de düşeceği için fiyatlar da bir yükseliş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kenar, “Görüyoruz ki, Aralık ayı geldi ancak hala yağmur yağmış değil. Ekim, Kasım ayları buğday, arpa, yulaf gibi ürünlerin ekim dönemidir. Bu dönemlerde yağmur alması gerekir. Yağmurun yağmaması yeraltı sularını da olumsuz etkiler. Önümüzdeki yıllar için tehlike daha büyük. Bir an önce yağmur yağması gerekiyor. Onun için Allah (c.c)’tan gani gani yağmur diliyor ve istiyoruz” dedi.

Kuraklığın sadece bitkisel olarak değil hayvansal üretime de etkisi olduğunu vurgulayan Kenar; “Toprağa atılan tohum yağış görmezse çimlenme dönemini kaybediyor. Yağış görmezse kuruyor. Bu kuraklığın bedeli çok ağır olabilir. Sadece hububatın değil sebze meyvenin de fiyatları artacaktır. Çiftçi çok huzursuz. Hayvanların otladığı meralar dahi kuraklıktan etkileniyor.  Ürün su görmeyince mukavemet gücünü kaybeder” dedi.

 "Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.