Demirkol,3 milyon TL'lik destek 9 milyona yükseltildi

7.09.2022 16:27:46
Demirkol,3 milyon TL

Niğde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Şuayıp Demirkol’un Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında daveti üzerine, TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen, TAGEM Daire Başkanı Dr. Süleyman Aslan ve TAGEM Koordinatörü Serdar Yağcı Niğde’ye geldiler.

Niğde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanı Şuayip Demirkol, 3 milyon 500 bin TL desteklemenin 9 milyon 500 bin TL’ye çıkarıldığını müjdesini verdi.  

TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen, TAGEM Daire Başkanı Dr. Süleyman Aslan ve TAGEM Koordinatörü Serdar Yağcı Niğde ziyaretleri kapsamında Tarım ve Orman İl müdürlüğünü, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanlığı ve Ömer Halisdemir Üniversitesini ziyarette bulundular.

Bor ilçesi Bayat köyünde bulunan Akkaraman 2 alt projesi yetiştiricisi Hamdi Üçgün’ün ağılının başında hayvanlarının yanında açıklamalarda bulunan Niğde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanı Şuayip Demirkol, “ tarım ve Orman bakanlığımıza ve TAGEM genel müdürlüğümüze yaptığımız girişimler ve projelerimiz sonrası 3 milyon 500 bin desteklememiz 9 milyon 500 TL’ye çıkartıldı. Ayrıca 3 projemizin de onaylanacağı müjdesini aldık buradan tüm üreticilerimize hayırlı olsun. Biz birlik olarak her zaman üreticimizin yanındaydık ve yanında olmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda bugün TAGEM genel müdür yardımcımızla birlikte üreticilerimizi ziyaret ettik. Genel müdür yardımcımıza üreticilerimizin sorun ve taleplerini ilettik ve desteklemelerin arttırılması gerektiğini belirttik ve genel müdür yardımcımızda bu konuda bizlere yardımcı olacaklarını ve desteklemelerin arttırılacağını belirtti. Niğde İlimiz özelinde ise 5 adet Akkaraman Koyunu alt projesi, 1 adet Kıl Keçisi alt projesi olmak üzere toplam 6 alt proje uygulanmaktadır. Projelerde toplamda 157 yetiştiricimiz bulunmakta olup, toplam 37 bin 800 baş anaç materyal üzerinde ıslah çalışması yapılmaktadır. Bugüne kadar proje gerekliliklerini yerine getiren 157 yetiştiricilerimize toplam 20 milyon 743 bin 890 TL destekleme ödemesi yapıldı” dedi.

TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen; “ Ülkemizin yerli koyun ve keçilerini korumak ve verimlerini artırmak amacıyla uygulanan ve Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı ulusal hayvan ıslahı ARGE çalışmasıdır. Proje sayesinde, Üniversite, Yetiştirici Birliği ve Kamu iş birlikteliği sağlanmıştır. 29 farklı Üniversiteden 56 Proje lideri, 60 İlde sivil toplum örgütü ve kamu teşekkülü ile çok Paydaşlı İŞ BİRLİĞİ oluşturulmuştur. Proje, yerli 21 koyun ve 6 keçi ırkta uygulanmaktadır. Bugün itibariyle 60 İlde 178 alt proje (1 milyon 121 bin baş) uygulanmaktadır. 178 alt projenim 139 alt projesi Koyunlarda, 39 alp projesi ise Keçilerde uygulanmaktadır. Bir alt Proje 6000 Anaç Dişi, 300 Anaç erkek materyalden oluşmaktadır. Projenin Yıllık Ekonomiye Katkısı: 336 Milyon TL’dir. 2020 için ödenen destekleme ise; 92 Milyon TL olup doğrudan katkısı ise; 244 Milyon TL’dir. Yerli Koyun ve Keçi ırklarımız proje sayesinde koruma altına alınmış ve farklı koç teke katımları önlenerek ırkların saf yetiştirilmesi sağlanmıştır. Küçükbaş hayvancılığa olan ilgi artırılmış, azalmaya başlayan gen kaynaklarımızda hızlı azalışın önüne geçilmiştir. Proje, çeşitli çalışmalar kapsamında yurtdışından getirtilen yabancı ırklar karşısında yerli ırkların korunması açısından önemli bir tampon görevi yapmıştır. Kuzu/Oğlakların sütten kesim canlı ağırlıklarında ortalama 3,7 kg artış sağlanmıştır. Kuzu/Oğlaklarda, Yaşama Gücünde ortalama %10,6 artış. Proje sayesinde her yıl yaklaşık 102.000 baş kuzu/oğlak hayatta kalmayı başarmaktadır. Koyun ve Keçilerde İkizlikte ortalama %5,7 artış. Bu oran yaklaşık 42.000 baş yavruya karşılık gelmektedir. Projenin Yıllık Ekonomiye Katkısı: 336 Milyon TL’dir. 2020 için ödenen destekleme ise; 92 Milyon TL olup doğrudan katkısı ise; 244 Milyon TL’dir” dedi."Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.