Vali Mustafa Koç'tan Ahilik Haftası mesajı

16.09.2022 09:00:14
Vali Mustafa Koç

Niğde Valisi Mustafa Koç, Ahilik haftası nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Vali Koç, Ahilik, köklü bir meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkârlığı; ahlaki değerlerle birleştiren, mesleki ilkelerle süsleyen ahilik kültürü; Aziz Milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler üstlenmiştir” dedi.
Vali Koç yayımladığı mesajında şunları söyledi; “ Ahilik, insan ve toplumu bir bütün olarak düşünmüş, huzur ve mutluluğun öncelikle insanda başlaması gerektiğini kendine düstur edinmiştir. Bu düsturdan hareketle vefa, doğruluk, cömertlik, güvenilirlik, tevazu gibi değerleri insanın uyması gereken temel kurallar haline getirmiştir.Ahilik,köklü bir meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkârlığı; ahlaki değerlerle birleştiren, mesleki ilkelerle süsleyen ahilik kültürü; Aziz Milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler üstlenmiştir.    
Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi; günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.Bu duygu ve düşüncelerle; ilimiz esnaf ve meslek kuruluşları ile tüm halkımızın Ahilik Haftasını kutlar, birlik, beraberlik ve Ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini dilerim” dedi. (İsmail Ok)"Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.