Zam üstüne zam çiftçiyi zorluyor

16.09.2022 09:08:44
Zam üstüne zam çiftçiyi zorluyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta maliyet artışları olmak üzere, ülkemizde bitkisel üretimde yaşanan sorunların belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. 
 Kırsalda üreticilerle birebir yaptığı görüşmelerden derlediği sorun ve talepleri de hazırladığı Meclis Araştırma Önergesine ekleyen CHP Milletvekili Gürer, önergesinde ürün fiyatının belirlenmesinde tüccarın insafına bırakılmasının da üreticiyi zora soktuğuna değindi.  
GÜRER’DEN MECLİS ARAŞTIRMASI
 ÖNERGESİ  
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köy köy kasaba kasaba gezerek çiftçilerle görüşüp, üretimde yaşanan sorunları rapor haline getirdikten sonra konuyla ilgili Meclis Araştırma Önergesi hazırlayarak, sorunun Meclis gündemine taşınmasını sağladı. 
ORTAK SORUN; GİRDİ MALİYETİNDEKİ ARTIŞ 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de tarımla uğraşan kesimin ortak sorununun girdi maliyetlerinin oluşturduğu fiyatartışı olduğuna değinerek, “Üretim girdilerinin fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artışının çiftçilerin birçoğunu sınırlı üretime zorladığı görülmektedir. Niğde ilinde farklı ürün gruplarının üreticileri ile yapılan görüşmelerde ortak kanı,mazot ve gübre fiyatlarına gelen zamların tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini zorladığı yönündedir” ifadesini kullandı.
ÜRETİCİLER ZOR GÜNLERGEÇİRİYOR 
Bölgede, zor günler geçiren ve ürünü tarlada kalan karpuz ve lahana üreticilerinin karpuz ve lahanada verim olmasına rağmen satış yapamadıkları yönündeki serzenişlerini aktaran Gürer, Niğde’nin yanı sıra Konya, Şanlıurfa ve Adıyaman-Bismil’de de tarlada karpuzun kilogramının 60 kuruşa düşerken büyük şehirlerdeki marketlerde 5-6 kat fiyat artışı ile satıldığı satıldığına dikkat çekti.
NAKLİYE ÜCRETİ TÜCCARI NAZLANDIRIYOR 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, lahana üreticisinin,girdi maliyetlerinin artması ve akaryakıt zamları ile oluşan nakliye giderlerinden dolayı tüccarın nazlı davrandığını söylediğini aktardı.
Üreticinin, “Lahanayı satamazsak lahana bizi satar” şeklindeki sözlerine de değinen Gürer, “Her yıl farklı ürünler tarlada kalmakta ve para etmediği için üreticisini iflasın eşiğine getirmektedir. 2020 yılında patates, 2021 yılında soğan, limon ve bu yıl da karpuz ve lahana tarlada kalmıştır. Bölgede üretilen ürünlerden fasulye geçen yıl 7 buçuk ila 8 lira arasında değişen fiyatlarla satılırken bu yıl girdi maliyetlerinin3-4 kat artması çiftçiyi düşündürmektedir. İşçiliğin dahi iki katına çıktığı durumda çiftçinin gelir gider dengesi bozulmuştur. Üreticiler, mazot, gübre, ilaç ve elektrik fiyatlarının sabit tutulması ve bu sayede ürününü daha ucuza satma taraftarı olduğunu dile getirmektedir” şeklinde konuştu.
Üreticilerin sorunlarını birebir dinlediğini ve tarımın geldiği noktanın sorunlu olduğunu anlatan Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde şu ifadelere yer verdi: 
“Ürün desenlerinin tercihi kadar üreticinin üretim süreci sonrasında ürününü satmak için yalnız tüccarın insafına kalması da önemli bir sorundur.  Ülke genelinde bitkisel üretimde yaşanan sorunların tespiti ve çözüm yolu önerilerinin belirtilmesi adına Meclis Araştırması açılmalı”
(CHP)
 "Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.