Kantin kiralarında artış sınırlandırılsın

23.09.2022 10:58:40
Kantin kiralarında artış sınırlandırılsın

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, kantin kiralarının artırılmasının fiyatları yük- selteceğini ve öğrencilerin daha yüksek fiyattan ihtiyaçlarını karşılayacağını belirterek, kantin kiralarının artırılma- masını istedi.

2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte artan kantin kiraları başta kantinciler olmak üzere öğrencileri de olumsuz etkilediğini belirten Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, Korona virüs nedeniyle 2 yıldır kapalı kalan kantincilerin rahat bir nefes alabilmesi için bu yıl kantin kiralarının artmaması gerektiğini. Milli Eğitimin kantinleri ticaret hane gibi gördüğünü ve Okullar ve kantinler ticarethane gibi görülmemesi gerektiğini belirtti. 

KANTİN KİRALARI 
ARTIRILMAMALI
Milli Eğitim bakanlığının kantin kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlama getirmesi gerektiğini ifade eden Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Göktepe; “ Okul Kantini ihalesi dönemi içerisinde yüksek talebin de etkisiyle kantinlerin kiralarında büyük bir artış söz konusu. MEB’e ve YÖK’ e bağlı 20 bin kantinci esnafımız var. MEB devreye girerek bu yıl okul kantin kiralarını artırmamalı. Okul kantinlerinde kiralarının yüksek oranda artması esnafın maliyetini artırdığı gibi satılan ürünlerin fiyatına da zam olarak yansır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilikler okul kantinlerindeki kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmesi gerektiğini.
ARTAN KİRA MALİYETLERİ ÖĞRENCİLERİ VE 
VELİLERİ ETKİLER
Cumhurbaşkanımızın talimatı ile konutlardaki kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Okul kantinlerinde bu sınırın uygulanmaması esnafı zor durumda bırakacak. Artan kiralarla ürünlerde maliyet artışı yaşanırken öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin cebini etkileyecek. Bildiğiniz üzere zaten gıda ürünlerinde fiyat artışı enflasyonu körükleyen en önemli etken. Çocuklar okul kantinlerinde yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıyor. Üstüne bir de kira artışı öğrencileri iyice zorlar. Öte yandan biriken borçlar ve pandemide zayi olan ürünlerin bedelleri derken kantinci esnafı zor durumda. Öğrencilerin ve kantinci esnafımızın rahat bir nefes alabilmesi için kira artışı bu yıl kesinlikle yapılmamalı” dedi.
PANDEMİDE İŞ YAPAMAYAN 
KANTİNCİLER ZOR 
GÜNLERDEN GEÇTİ
Pandemide uzun süre kapalı olan kantinci esnafımız birikmiş vergi, BAĞ-KUR, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Öte yandan pandemi sonrası dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı elektrik, su, doğalgaz ve akaryakıt gibi girdi maliyetlerinde büyük bir artışlar yaşandı. Tüm bu maliyet artışlarının yanında bir de ihale usulü ile belirlenen okul kantin kiralarının yüksek oranda artması, kantinci esnafımızın belini büküyor. Pandemi sonrası yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte işleri açılacak olan kantinciler yüksek kiralar altında ezilmemeli. Kantin kiralarının düşürülmesi sadece esnafımızı korumak ve yaşatmak açısından değil, artan maliyetler nedeniyle kantinde satışı yapılan ürünlere zam gelmemesi, velilerin bütçesinin korunması ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşıyor.
KANTİNLERDE KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 100 İLE YÜZDE 300 ORANINDA ARTTI
Kantin kira bedellerinin yüzde 100 ile yüzde 300 arasında artığını belirten Göktepe; “Niğde’de kantin kira bedellerinde bu yıl yüzde 100 ile yüzde 300 oranında arttı. Milli eğitim müdürlüğünün yapmış olduğu ihalelerin vatandaşların kantin ihalesine giren tüm üyelerimizi bir birlerine tutuşturup kira bedellerinin artmasına neden oluyor. Milli Eğitim Okulları ve kantinleri bir ticaret hane gibi görüyor. Okullarımız ve kantinlerimiz bir ticaret hane değildir” dedi. (Adnan Çelebi)

 "Yerel Basında Güven"


Niğde Gündem Gazetesi
Esenbey Mahallesi El Hacı Mahmut Caddesi No:52/8 Merkez / NİĞDE

İletişim
Tel :0388 233 52 00 Faks:0388 213 20 51
E-Mail
formgundem@hotmail.com


Sosyal Medyada bizi Takip edin
Sitemizdeki yazı , fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Copyright © 2016 Niğde Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.